Badanie ultrasonograficzne w onkologii. Biopsja pod kontrolą USG

poziom średniozaawansowany i zaawansowany

08-09.09.2018r.

8,9 września w Naszej Klinice odbyły się warsztaty ultrasonograficzno- onkologiczne z biopsją. Jesteśmy mądrzejsi o cenną wiedzę onkologiczną, a Nasze zdolności manualne przy wykonywaniu biopsji nawet tak trudnych do nakłuwania narządów jak nerka kota, poprawiły się znacząco :) Część teoretyczną należy nazwać raczej panelem dyskusyjnym, ponieważ ciekawy materiał, aż prosił się o zadawanie wielu pytań. W części praktycznej pracowaliśmy w grupach 2-3 osobowych, dzięki temu każdy z uczestników mógł wielokrotnie wykonywać biopsję narządów jamy brzusznej oraz klatki piersiowej pod kontrolą USG. Pracowaliśmy na aparatach klasy premium firmy Samsung. Przyżyciowo za zgodą właścicieli wykonywaliśmy biopsję cienko i gruboigłową wątroby i śledziony, guza jelita czczego kota, który po ocenie cytologicznej okazał się chłoniakiem, cholecystocentezę, cystocentezę, BAC powiększonych ww. chłonnych nowotworowych oraz odczynowych, a także zmian podskórnych. Dziękujemy lek. wet. Mariuszowi Miazdze za przekazaną wiedzę oraz wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania. W podsumowujących ankietach zarówno praca doktora jak i nasza organizacja zostały ocenione na okrągłą 5! Dziękujemy.

PROWADZĄCY

lek. wet. Mariusz Miazga

Absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, członek European Society of Veterinary Oncology (ESVONC), absolwent studiów podyplomowych na kierunku Onkologia Weterynaryjna w European School for Advanced Veterinary Studies (ESAVS), Department of Science, University of Luxembourg. Swoją wiedzę zdobywał i stale pogłębia w trakcie wielu krajowych i zagranicznych szkoleń z zakresu onkologii, cytologii, ultrasonografii i endoskopii. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał podczas stażu i pracy w Centrum Zdrowia Małych Zwierząt Multiwet w Warszawie. Następnie pracując u boku doświadczonego onkologa weterynaryjnego Leonarda Gugały w Szczecinie rozpoznał i rozwijał swoje zainteresowania onkologiczne, które stały się jego pasją. Jako współwłaściciel Przychodni Weterynaryjnej Pobłocki i Miazga, oraz konsultant Trójmiejskiej Kliniki Weterynaryjnej na co dzień zajmuje się przede wszystkim rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych, a ultrasonograf i igły biopsyjne są przy tym podstawowym zestawem diagnostycznym. Poza pracą kliniczną dzieli się swoją wiedzą jako prelegent na seminariach i warsztatach z dziedziny onkologii i ultrasonografii.

PROGRAM WARSZTATÓW

Sobota 08.09.2018r.


9:00-13:30
Część teoretyczna
-podstawy biopsji, rodzaje biopsji, postępowanie z pozyskanym materiałem biopsyjnym
- biopsja narządów jamy brzusznej – wskazania, przeciwwskazania, powikłania na podstawie licznych przypadków ( śledziona, wątroba, nerki, przewód pokarmowy, węzły chłonne)
W tym 1-2 przerwy kawowe.

13:30-14:30
Przerwa obiadowa

14:30-19:00
Część praktyczna
- omówienie narzędzi biopsyjnych, biopsja pod kontrolą usg przygotowanych narządów zanurzonych w żelatynie (nerki wieprzowe, wątroba), przygotowanie preparatów cytologicznych, postępowanie z bioptatem ( około 90 minut)
- biopsja narządów jamy brzusznej – praca na zwłokach ze zmianami na terenie jamy brzusznej ( około 90 minut)
- usg pacjentów ze zmianami onkologicznymi na terenie jamy brzusznej – ( 1 pacjent na 1 stół na 45 minut), biopsja pokazowa zmiany/narządu jamy brzusznej przeprowadzona przez prowadzącego ( łącznie ok. 90 minut)

Niedziela 09.09.2018r.


9:00-13:00
Część teoretyczna
- biopsja narządów, klatki piersiowej - wskazania, przeciwwskazania, powikłania (wprowadzenie do usg przezklatkowego, biopsja zmian w płucach i śródpiersiu, punkcja opłucnej i osierdzia)

13:00-14:00
Przerwa obiadowa

14:00-17:00
Część praktyczna
- praca na przygotowanych zwłokach- punkcja opłucnej i osierdzia ( ok. 90 minut), dla chętnych trening biopsji narządów jamy brzusznej
- badanie pacjentów z płynem w opłucnej i osierdziu, pacjentów onkologicznych ze zmianami w płucach i opłucnej (ewentualnie w przypadku braku w/w wykonamy usg pacjentów ze zmianami w brzuchu i biopsję pokazową kolejnego pacjenta) ok. 90 minut

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE