PKD POTRAFI NAROZRABIAĆ W WĄTROBIE
PKD POTRAFI NAROZRABIAĆ W WĄTROBIE
Wywiad:
Kot perski, 10 lat, samiec niekastrowany.
Od wczoraj w zasadzie się nie porusza, leży w jednym miejscu, jest bardzo spokojny.
W USG stwierdzono:
Wątroba powiększona (lewy płat wyraźnie wystający poza żołądek), miąższ o podwyższonej echogeniczności, z licznymi torbielami miąższowymi oraz podtorebkowymi ok. 4-8 mm, cienkościennymi, modulującymi znacznie brzegi narządu.
LP - lewy płat wątroby
T - trzustka, na żółto zaznaczony przewód trzustkowy
Odź - odźwiernik
W płacie lewym widoczna zmiana ogniskowa ok. 29 x 25 mm z zawartością płynową w centrum, zmiana bez widocznego unaczynienia, modulująca brzeg, podejrzana o krwawienie- na zdjęciu obrysowana na czerwono.
T - torbiel
Nerki prawidłowej wielkości, symetryczne ok. 34 x 21 mm, o typowym kształcie. Miąższ kory o podwyższonej echogeniczności, widoczne średnio liczne torbiele korowe, rdzeniowe wielkości 3-12 mm, z mineralizacjami wewnętrznymi, granica kora- rdzeń wyraźna. Obecne drobne mineralizacje zachyłkowe, miedniczkowe, miedniczki nieposzerzone.
Obecność znacznie zwiększonych ilości wolnego, zagęszczonego (może odp. krwi) płynu w jamie otrzewnowej, w największej ilości przywątrobowo, przyprzeponowo oraz kilku struktur uformowanych bez przepływu ok. 17-21 mm, obraz sugerujący skrzepliny- echogeniczne, nieregularny kształt, labilne.
Podejrzenie:
PKD, torbiele w nerkach i wątrobie, krwawienie ze zmian w wątrobie.
Rozpoznanie:
Nakłuto jamę brzuszną, zaaspirowano krew. Laparotomia uwidoczniła liczne torbiele wątroby, jedna największa o dość grubej torebce, krwawiąca. Usunięto niewielką cz. płata wątroby z torbielą, w celu ostatecznego rozpoznania zmiany wysłano do badania HP.
Wynik HP Laboklin:
Łagodna zmiana torbielowata, wywodząca się z przewodów żółciowych, z wtórnym rozrostem przewodów żółciowych, zwłóknieniem i zapaleniem limfocytarnym.
Komentarz:
Nie zapominajmy o tym, że PKD (polycystic kidney disease) manifestuje się często nie tylko obecnością torbieli w nerkach ale również w wątrobie i trzustce. W nerkach torbiele powstają w cz. korowej i rdzennej, najczęściej z kanalików nerkowych, zaś w wątrobie z poszerzonych przewodów żółciowych. Torbiele nerkowe wypełnione są moczem pierwotnym i/lub wydzieliną komórek nabłonka wewnętrznej warstwy torbieli. Pamiętajmy, że badanie obrazowe nerek w celu oceny pod kątem PKD powinno być wykonane nie wcześniej niż po ukończeniu 7 miesiąca życia.
Pozdrawiam, Patrycja Bałdyga - Kacprzak
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Ciekawe Przypadki USG