Strona główna » Ciekawe Przypadki USG

Ciekawe Przypadki USG

USG – mamy oko do ciekawych przypadków

Drodzy koledzy, lekarze weterynarii…
Strona USG – mamy oko do ciekawych przypadków powstała w 2016 roku jako kolejny element edukacyjny Centrum Szkoleń Weterynaryjnych Redline. Chcę na niej promować wiedzę potwierdzoną dowodami (w myśl nurtu „evidence-based knowledge”). Przedstawiam przypadki potwierdzone badaniami laboratoryjnymi i histopatologicznymi, a całość poparta jest artykułami naukowymi.

Życzę miłej lektury,
lek. wet. Patrycja Bałdyga-Kacprzak

"Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice"

[Albert Schweitzer]

 

Partycja Bałdyga lekarz weterynarii

lek. wet. Patrycja Bałdyga-Kacprzak

O AUTORCE

 
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przy aparacie USG spędzała długie godziny już w trakcie studiów. Uczestniczka wielu konferencji i szkoleń, ukończyła 2-letni kurs USG Sekcji Weterynaryjnej Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Obecnie w trakcie studiów doktoranckich SGGW. Współprowadząca oraz organizatorka warsztatów ultrasonograficznych w Klinice Redline. Jako konsultantka w lecznicach weterynaryjnych na co dzień zajmuje się badaniami USG małych zwierząt. Pracuje na najwyższej klasy aparacie przenośnym- Mindray M9.

Wyszukaj artykuł korzystając z naszej wyszukiwarki

SKRĘT PŁUCA

SKRĘT PŁUCA
Pies w wieku ok. 1,5 roku, mieszaniec, wcześniej nie chorował. Na wizytę lekarską trafił z dusznością, osłabieniem, powiększonym obrysem brzucha. Wykonano zdjęcie RTG i ustabilizowano pacjenta. Z podejrzeniem zapalenia płuc/ przepukliny otrzewnowo-opłucnowej odesłano pacjenta do kliniki całodobowej, gdzie wykonano:
Przeczytaj całość

COŚ PĘKŁO... ALE CO?!

COŚ PĘKŁO... ALE CO?!
Najechany przez samochód na posesji, tego samego dnia wykonywano poglądowe USG, uwidoczniono płyn w okolicy pęcherza moczowego - podejrzenie pęknięcia pęcherza moczowego, dziś USG poglądowe było wykonywane ponownie - więcej płynu w jamie brzusznej jeszcze bardziej nasuwa pęknięcie pęcherza, jednak pies oddaje mocz (co jest możliwe przy pęknięciu pęcherza moczowego). Skierowano na USG szczegółowe.
Przeczytaj całość

MŁODA KOTKA

MŁODA KOTKA
Na badanie trafiła kotka ok. 2-3 lat, historia nieznana, kastrowana, testy FIV/FeLV ujemne, bardzo apatyczna, brak apetytu, w badaniach krwi leukocytoza i znacznie podwyższone parametry nerkowe.
Przeczytaj całość

ZESPÓŁ PICA

ZESPÓŁ PICA

Wywiad:

Pacjent do badań profilaktycznych: pies, 13 letni, mieszaniec, samiec, kastrat, otyły, ostatnio duże problemy z poruszaniem się, poza tym brak innych objawów, badania krwi w normie.

W USG uwidoczniono:

Przeczytaj całość

COLONIC CARCINOMA

COLONIC CARCINOMA

Mieszaniec, 1,5 roku, samiec niekastrowany. Pies ma zaparcia, zdarza mu się oddać kał z krwią.

Opis USG:

Jelito grube w przewadze w st. zapalnym, ściana o zachowanej warstwowości, pogrubiała zap. do 2,5 mm:

Przeczytaj całość

GUZ CZY ZAPALENIE? - TRZUSTKA

GUZ CZY ZAPALENIE? - TRZUSTKA
Pies, mieszaniec, 12 lat, samiec, kastrat. Pierwsza wizyta w styczniu - w ciągu ostatnich 2 dni zielonkawe wymioty kilkukrotnie. Kolejne wizyty w kwietniu, maju - samopoczucie dobre jednak okresowo wymioty i gorączka, nieznaczna, powolna utrata masy ciała. Wizyta w czerwcu - powiększający się obrys brzucha.
Przeczytaj całość

KRWIAK OKOŁONERKOWY

KRWIAK OKOŁONERKOWY
Duży szwajcarski pies pasterski, 8 lat, suka kastrowana. Pies na co dzień bardzo energiczny. Od wczoraj nieco spokojniejsza, pokłada się jakby coś ją bolało. Dziś rano wykonywane było USG poglądowe, skierowana na zabieg splenectomii z powodu dużego guza śledziony. Właścicielka około roku temu wykonywała USG szczegółowe, w którym stwierdzono sporą torbiel nerki, o czym nie wspomniano w obecnym opisie. Właścicielka zdecydowała o powtórnym USG, które miałam przyjemność wykonywać.
Przeczytaj całość

HIPERSPLENIZM - NADCZYNNOŚĆ ŚLEDZIONY

HIPERSPLENIZM - NADCZYNNOŚĆ ŚLEDZIONY

Na badanie USG trafił 5,5 letni pies, niekastrowany samiec rasy Labrador Retriever z objawami gorszego samopoczucia, osłabienia, niechęci do ruchu, z podejrzeniem bardzo powiększonej wątroby po wstępnym badaniu USG wykonanym przez lekarza pierwszego kontaktu.

W badaniach krwi lekka anemia, leukopenia, małopłytkowość.

Przeczytaj całość

ROPIEŃ ŚCIANY POCHWY

ROPIEŃ ŚCIANY POCHWY

Na konsultację rozrodową skierowano pacjenta: sukę rasy Owczarek niemiecki w wieku 6 lat, niekastrowaną.

Wywiad:

Od miesiąca ciężej oddycha, przytyła, apetyt i pragnienie w normie, mikcja i defekacja prawidłowe, cieczki regularne co około 6 miesięcy, ostatnia miesiąc temu, po cieczce zaczęła intensywniej wylizywać srom, dotychczas nigdy nie była kryta. W badaniu USG sprzed 5 dni stwierdzono:

Przeczytaj całość

ZWO, WODOGŁOWIE, CZY MOŻE COŚ INNEGO?

ZWO, WODOGŁOWIE, CZY MOŻE COŚ INNEGO?
Na badanie trafił pacjent, pies rasy Chichuachua w wieku 2 lat z objawami napadów drgawkowych z podejrzeniem zespolenia wrotno – obocznego (ZWO). W badaniu USG nie znaleziono naczynia obocznego oraz cech wskazujących na ZWO zewnątrz czy wewnątrzwątrobowe, a narządy jamy brzusznej nie odbiegały od normy. Z uwagi na rasę wykonano również badanie przezciemiączkowe i typowo dla tego badania opis był bardzo krótki.
Przeczytaj całość

PKD POTRAFI NAROZRABIAĆ W WĄTROBIE

PKD POTRAFI NAROZRABIAĆ W WĄTROBIE

Wywiad: Kot perski, 10 lat, samiec niekastrowany.
Od wczoraj w zasadzie się nie porusza, leży w jednym miejscu, jest bardzo spokojny.

W USG stwierdzono: Wątroba powiększona (lewy płat wyraźnie wystający poza żołądek), miąższ o podwyższonej echogeniczności, z licznymi torbielami miąższowymi oraz podtorebkowymi ok. 4-8 mm, cienkościennymi, modulującymi znacznie brzegi narządu.

Przeczytaj całość

POLINEUROPATIA

POLINEUROPATIA
Na badanie w ramach warsztatów USG Centrum Szkoleniowego Redline trafiła starsza suka, skrajnie kachektyczna, z diagnozą POLINEUROPATII. W trakcie badania zaniepokoił nas wygląd ściany żołądka - obecność nietypowej zmiany śródściennej. Pierwszą myślą była obecność głębokiej nadżerki czy wrzodu, jednak gdzie charakterystyczne dla tych jednostek zapalne, obrzękowe zgrubienie ściany? 
Przeczytaj całość

PRZYPADKOWE ZNALEZISKO

PRZYPADKOWE ZNALEZISKO
Na badanie USG - oględziny jamy brzusznej i klatki piersiowej trafiła suka rasy Labrador Retriever w wieku 8 lat, niekastrowana, wcześniej bez objawów klinicznych. Potrącona przez samochód kilka godzin temu. Badanie krwi nie odbiegało od normy.
Podczas badania musiałam nieco dłużej zatrzymać się za tylnym biegunem nerki prawej, gdzie znalazłam zmianę ogniskową.
Przeczytaj całość
Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu