Strona główna » Ciekawe Przypadki USG » PRZYPADKOWE ZNALEZISKO

PRZYPADKOWE ZNALEZISKO

Data dodania: 27-01-2022

PRZYPADKOWE ZNALEZISKO

Na badanie USG - oględziny jamy brzusznej i klatki piersiowej trafiła suka rasy Labrador Retriever w wieku 8 lat, niekastrowana, wcześniej bez objawów klinicznych. Potrącona przez samochód kilka godzin temu. Badanie krwi nie odbiegało od normy.Podczas badania musiałam nieco dłużej zatrzymać się za tylnym biegunem nerki prawej, gdzie znalazłam zmianę ogniskową.



alt

 

- Krwiak? Jakiś taki lity...
- Guz? Może guz...
- Jajnik? Może jajnik...
- Poszukam jajnika po rogu macicy. Róg dochodzi do tej zmiany, ale przecież do tak dużej zmiany mógłby po prostu przylegać, a nawet przyrastać, guz mógłby też go naciekać. Hmm, czy to na pewno guz jajnika? Nie widzę prawidłowego prawego jajnika więc ten guz to chyba jednak zmieniony jajnik. Ale równie dobrze guz może mi ten jajnik przysłaniać.
- A może to wywodzi się z przestrzeni zaotrzewnowej? Czy to na pewno nie krwiak? Nie to nie krwiak nie ma płynu, a uraz świeży, powinien być jakiś płyn. Poza tym nieźle wypełniają się w zmianie naczynia.

Znacie to? Z takimi dylematami musimy się zmierzać na co dzień. Ostatecznie napisałam: podejrzenie obecności guza jajnika, do różnicowania, do weryfikacji.
Pies został zoperowany, usunięto guza z wyżej opisanej lokalizacji. Był mocno związany z tkankami okolicznymi, obraz śródoperacyjny nasuwał również podejrzenie nacieku na przestrzeń zaotrzewnową.

Wynik HP: adenoma

alt

Adenoma to jeden z rzadziej występujących guzów jajnika. Należy do nowotworów nabłokowych jajnika. Guzy nabłonkowe jajnika powstają z komórek nabłonka powierzchniowego, które rozciągają się również do kory jajnika (Johnston i wsp., 2001 ). U suk guzy nabłonkowe stanowią 40%-50% wszystkich nowotworów jajnika (O'Keefe, 1995 ; Patnaik i Greenlee, 1987 ) i często są obustronne (Diez-Bru i wsp., 1998 ; Nilesen i wsp., 1976 ). Są one reprezentowane przez gruczolaki i gruczolakoraki, które można dalej opisać jako brodawkowate, torbielowate, surowicze lub rzekomośluzowe (McEntee, 2002 ).Przy podejrzeniu obecności guza jajnika nie zapominajmy również o dokładnym skanowaniu i przyglądaniu się przestrzeniom międzynarządowym. Gruczolakoraki dają często przerzuty do otrzewnej, co nazywamy rakowaceniem otrzewnej. Podaje się, że częstość przerzutów gruczolakoraka wynosi 48% (Patnaik i Greenlee, 1987 ).

Szerzej na temat guzów jajników możecie przeczytać w artykułach poniżej.

Nie dajcie się zwieść!

Pozdrawiam, lek. wet. Patrycja Bałdyga - Kacprzak


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Ciekawe Przypadki USG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu