Strona główna » Ciekawe Przypadki USG » ZWO, WODOGŁOWIE, CZY MOŻE COŚ INNEGO?

ZWO, WODOGŁOWIE, CZY MOŻE COŚ INNEGO?

Data dodania: 18-09-2023

ZWO, WODOGŁOWIE, CZY MOŻE COŚ INNEGO?

Wywiad:

Na badanie trafił pacjent, pies rasy Chichuachua w wieku 2 lat z objawami napadów drgawkowych z podejrzeniem zespolenia wrotno – obocznego (ZWO). W badaniu USG nie znaleziono naczynia obocznego oraz cech wskazujących na ZWO zewnątrz czy wewnątrzwątrobowe, a narządy jamy brzusznej nie odbiegały od normy. Z uwagi na rasę wykonano również badanie przezciemiączkowe i typowo dla tego badania opis był bardzo krótki.

Badanie przezciemiączkowe: Poszerzenie komór bocznych mózgowia, w pomiarze grzbietowo - brzusznym do 17-18 mm.

alt

Możliwe było również delikatne poszerzenie komory trzeciej (strzałka), choć może być to także prawidłowy splot naczyniowy trzeciej komory.

Prawidłowy wymiar komory bocznej w pomiarze grzbietowo - brzusznym nie powinien przekraczać 15 % pomiaru grzbietowo - brzusznego mózgowia (tzw. stosunek VB). Najczęściej pomiar prawidłowy mieści w granicach 1-5,1 mm, choć według niektórych autorów publikacji wymiar komór powyżej 3,5 mm świadczy o zwiększonej objętości płynu w układzie komorowym mózgu i cechach wodogłowia. Wynik VB powyżej 25 % świadczy o ciężkim poszerzeniu komór bocznych i częściej koreluje z objawami klinicznymi.

Wg. autorów pomiar USG wysokości komory bocznej jest wiarygodny i odpowiada pomiarom w badaniu CT. Nie ulega jednak wątpliwości, że to badania CT i MR są dedykowane do oceny mózgowia, a USG należy traktować pomocniczo. Jedynie CT, MR czy badanie płynu mózgowo rdzeniowego może pomóc nam odróżnić wodogłowie wrodzone od nabytego, którego przyczyn jest wiele: guzy, zapalenia, urazy i inne.

Pomiary oporów w naczyniach mózgowia (RI) wciąż budzą wiele kontrowersji, najprawdopodobniej potrzebnych jest więcej badań. Dostępne są jednak prace naukowe, w których autorzy opisywali korelację wzrostu oporu naczyniowego w tętnicy podstawnej mózgu z poszerzeniem komór bocznych.

Należy również pamiętać, że nawet znaczne poszerzenie układu komorowego mózgowia nie musi dawać objawów neurologicznych i odwrotnie: lekkie poszerzenie może wiązać się z klinicznie istotnym wodogłowiem, które zależy od wielu czynników. U pacjenta, którego badałam, poszerzenie komór bocznych było na poziomie 18 mm. Sugerując się załączonymi publikacjami, wynik ten może wiązać się z klinicznie istotnym wodogłowiem, a jednym z objawów może być padaczka.

Poniżej kilka artykułów na powyższy temat:

Dziękuję, Patrycja


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Ciekawe Przypadki USG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu